سعید جلیلی:
تطمیع اقتصادی استکبار با معامله قرن

http://basijnews.ir/files/fa/news/1398/3/10/2266910_581.jpg

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: امروز در موضوع فلسطین، موضوعی با نام معامله قرن مطرح می‌شود و می‌گویند این که معامله است و ابعادش هم اقتصادی است و قرار است طرف مقابل، جبهه استکبار بیاید و یکسری کار‌های اقتصادی صورت دهد. این می‌تواند شبهه ایجاد کند.

به گزارش ساجدخبر از خراسان رضوی ؛ سعید جلیلی ظهر امروز در سخنرانی مراسم پایانی روز قدس مشهدمقدس در بارگاه منور رضوی و در جمع زائران و مجاوران و راهپیمایان اظهار داشت: امام بزرگوار ما به عنوان یک حکیم فرزانه و فقیه بزرگ اهل بیت، مبدع روز قدس است؛ امام بزرگوار ما تاکید داشتند که روز قدس که همجوار با شب قدر است لازم است در بین مسلمان احیا شود.

وی افزود: روز قدس مبدا بیداری و هوشیاری مسلمان باید باشد، احیا روز قدس به چیست؟ چرا باید مبدا هوشیاری باشد؟ چرا امام می‌فرمایند که اگر آن هوشیاری ایجادشود همچنان که در مورد شب قدر وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه امت اسلام باید دارای تحلیل صحیح از مسائل باشد گفت: این تحلیل را چگونه می‌توان صورت داد؟ امروز امت اسلام در عرصه جهانی با جهان استکبار و نظام سلطه مواجه است؛ زمانی می‌توانیم تحلیل صحیح و حرکت درست را داشته باشیم که رفتار طرف مقابل را به درستی بشناسیم و بدانیم دشمن چه راهبرد و هدف و برنامه‌ای دارد و از چه ابزار و ترفندی استفاده می‌کند.

جلیلی با بیان اینکه باید برنامه و هدف خود را نیز بدانیم تاکید کرد: باید نقاط قوت خود را شناسایی کنیم؛ اگر این توصیف صحیح را از دو طرف داشته باشیم می‌توانیم یک تحلیل دقیق و صحیح داشته باشیم؛ حرکت دشمن چیست؟ آن‌ها چه ترفند‌هایی را به کار می‌برند؟ امروز شاهد هستید سوالاتی را در امت اسلام و حتی در داخل کشور ما القاء و شبهاتی را مطرح می‌کنند. این گونه نیست اگر طرف مقابل راهبردی دارد تمام چیزی را که القاء می‌کند همان چیزی باشد که در واقع وجود دارد.

وی گفت: دشمن به دنبال منحرف کردن اذهان عمومی از یک تحلیل صحیح است؛ امروز در موضوع فلسطین، موضوعی با نام معامله قرن مطرح می‌شود و می‌گویند این که معامله است و ابعادش هم اقتصادی است و قرار است طرف مقابل، جبهه استکبار بیاید و یکسری کار‌های اقتصادی صورت دهد. این می‌تواند شبهه ایجاد کند و برخی کسانی که در قلوب آن‌ها مرض است مثل کشور‌های مرتجع منطقه بگویند ما در جهت کمک اقتصادی به فلسطین حرکت می‌کنیم؛ اگر این درست فهمیده نشود انحرافی ایجاد می‌شود که ممکن است ده‌ها سال ادامه پیدا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: رژیم حاکم بر آمریکا نیز این رفتار را دارد؛ آمریکایی‌ها می‌گویند شماره تلفن می‌دهیم و آماده گفت‌وگو هستیم و دنبال جنگ نیستیم؛ مطرح می‌شود اینکه ظاهر خوبی دارد؛ اینجاست که آن تحلیل صحیح و آن تحلیل دقیق از رفتار طرف مقابل و رفتار دشمنان اهمیت دارد. اگر او صحبت از معامله قرن می‌کند نمی‌توانید این را فارغ از روند یکصد سال اخیر ببینید. اگر صحبت از مذاکره می‌کند نمی‌توان آن را فارغ از مجموع رفتارهایش دید.

جلیلی افزود: امام راحل فرمودند: باید روز قدس احیاء شود تا موجب بیداری ملت‌ها شود؛ در همین مسئله فلسطین روندی طی شده و بیش از یک قرن است یک حرکت استکباری تحت عنوان مختلف شروع شده مثل اعلامیه بالفور.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر امروز می‌خواهیم یک تحلیل درست از جریان فلسطین داشته باشیم باید روند حرکت یکصد ساله گذشته آن‌ها را ببینیم و ببینیم معامله قرن چه جایگاهی در این روند دارد؟ اگر امروز می‌خواهیم راجع به پیشنهاد‌های مذاکره فکر کنیم و تحلیل کنیم باید روندش را بشناسیم.

جلیلی افزود: در قضیه فلسطین جریان استکبار حرکتی را که شروع می‌کند این است که برخلاف آنچه ادعا می‌کنند همیشه نخستین گزینه آن‌ها نظامی، خشونت و زور است؛ حرکتی را مبنی بر اشغال و تجاوز و تعرض و ترور آغاز می‌کنند و این حرکت را ادامه می‌دهند تا به نقطه‌ای برسد؛ اراضی فلسطین را اشغال می‌کنند و دولت جعلی شکل می‌دهند و به این اکتفا نمی‌کنند و با یک عملیات نظامی، میزانی دیگر از سرزمین‌ها را به خود متصل می‌کنند؛ نقشه فلسطین اشغال را که ببنید می‌گویند اراضی ۱۹۶۷؛ یعنی با هر حرکت میزانی از سرزمین را به خود اضافه و در مرحله‌ای باید این را تثبیت کنند.

وی تصریح کرد: کسانی که این اراضی از آن‌ها گرفته شده است باید آن‌ها را به دست خودشان وادار به تسلیم کنند؛ دوم اینکه مانع این بشوند که آن‌ها حرکت انقلابی صورت دهند. شاهد هستید زمانی که روند حرکت‌های خود را با زور و اقدامات خشن دنبال می‌کنند به این می‌رسند که این باید تثبیت شده و گفت‌وگو شکل بگیرد؛ مثل گفت‌وگوی مادرید و اسلو و کمپ دیوید. از این طریق از طرف مقابل تائید می‌گیرند و مانع حرکت انقلابی می‌شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: می‌گویند امروز اگر می‌خواهی این اراضی را برگردانی باید قول بدهی هیچ رفتاری علیه ما نداری مثل مطرح کردن صلح در برابر زمین!.

جلیلی با اشاره به این نکته که در مذاکرات اسلو کسانی که اسلحه به دست گرفته بودند تا از سرزمین خود دفاع کنند به گفت‌وگو فراخوانده و بخش کوچکی را به آن‌ها واگذار کردند اظهار داشت: گفتند شما نباید حاکمیت داشته باشید؛ این روند را ادامه می‌دهند؛ انقلابیون آن زمان فریاد زدند سازش فریب و ترفند است و منجر به آزادی فلسطین نمی‌شود و اشتباهی در تحلیل صورت گرفت؛ امروز ۲۰ سال می‌گذرد و می‌بینید سازشکارترین افراد در فلسطین نیز اعلام می‌کنند اشتباه کردیم.

وی گفت: سازش و صلح کردند و زمین هم ندادند و امروز آمریکا می‌گوید قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی می‌دانم و یا جولان جزو رژیم صهیونیستی است؛ ترفند دیگر این است که می‌گوید معامله قرن؛ یعنی صلح در برابر زمین هم نه؛ فللسطین و قدس و جولان که اصلا هیچ بلکه باید در بخش‌هایی از مصر و اردن فعالیت اقتصادی کرد و من هم به فلسطینی‌ها کمک می‌کنم و این یعنی تطمیع به اسم فعالیت اقتصادی.

جلیلی عنوان کرد: آن‌ها با زور دنبال کرده و با تطمیع می‌خواهد به نتیجه برسد؛ سازمان‌های بین‌المللی چه نقشی دارند و چه اقدامی کرده‌اند؟ از تجاوز و اشغال و کودک کشی را صورت داده‌اند. امروز مسئله فلسطین در سطح جهانی نمونه‌ای خوب از تجربه روند سازش و تجربه روند اعتماد به نظام سلطه و تجربه روند اتکاء به سازمان‌های بین‌المللی برای گرفتن حق است.

وی خاطرنشان کرد: روز به روز رژیم صهیونیستی جلوتر رفته و مصداق بارز رفتار نظام سلطه است؛ اگر بخواهیم درک عبرت‌های فلسطین را داشته باشیم باید نگاه کنیم چه کسانی از ماهیت استکباری حمایت می‌کنند؛ ذات این حمایت در کالبد رژیم صهیونیستی مشخص است؛ سازمان ملل و شورای امنیت کجاست؟ سازمان‌های بین‌المللی کجا هستند ببینید عده‌ای زور می‌گویند و مبتنی بر سختترین اقدامات نظامی جلو می‌برند؟

جلیلی گفت: این روند را در پوشش گفت‌وگو صورت می‌دهند؛ اینجاست که فرمایش امام بزرگوار ما حقیقتش روشن می‌شود که روز قدس باید مبداء هوشیاری ملت‌ها باشد و می‌فرمایند اگر این هوشیاری باشد از ده‌ها سال ابرقدرت‌ها و منافقان جهان بالاتر می‌رویم؛ اگر این را بدانیم دیگر زیر بار معاهده اسلو نمی‌رویم که جمهوری اسلامی فریاد زد این اشتباه است و امروز آن‌ها می‌گویند فهمیدیم اشتباه بود.

وی خاطرنشان کرد: مردم ما دیدند همین جریان استکبار در جریان حمله رژیم بعثی قطعنامه نداد و یک هفته بعد قطعنامه داد و اسم اشغال و جنگ نیاورد و گفت: از وضع ایران و عراق مطلع شدیم؛ قطعنامه دوم زمانی بود که کشور ما اشغال شد، اما ملت متکی بر خودش خرمشهر را آزاد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: سلاح شیمیایی را همین نظام استکبار در جنگ تحمیلی داد؛ این نظام سلطه است؛ می‌گوید از اهرم فشار استفاده می‌کند و به نقطه مطلوبش که رسید می‌گوید تو نباید کاری بکنی و مبارزه نکنی و باید مذاکره کنی. این حرکتی است که امروز دنبال می‌کنند؛ در رفتارهایشان در فلسطین این مسئله را ببینید.

جلیلی گفت: تقریبا دو قرن پیش در همین کشور و در زمان قاجار معاهده‌ای بسته می‌شود به نام معاهده مجمل که هر آنچه که مربوط به تعهدات ایران است بسیار فراوان و زماندار و عینی است و آنچه مربوط به تعهدات انگلیس است کلی و مبهم و غیرزماندار است. این مدل آنهاست از چند قرن پیش؛ در روند سازش اسلو نیز ببینید؛ تعهدات فلسطین جزئی و مشخص و تعهدات آن‌ها مبهم و کلی. فلسطین موضوعی است که نشان می‌دهد در یک قرن گذشته و پس از جنگ جهانی دوم رفتار استکبار را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مبنای حرکت استکبار همین است تصریح کرد: باید این را درست فهمید و اگر فهمیدیم رفتار‌های دیگر آمریکا و صهونیسم درک می‌کنیم؛ شعار لیبرال دموکراسی می‌دهند و رژیم صهیونیستی را نمونه آن معرفی می‌کنند و به آن افتخار نیز می‌کنند؛ این چارچوب فهمیده شود سایر موضوعات فهمیده می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: روز قدس اهمیتش در این است؛ یک دفعه دو موضوع از سوی آمریکا مطرح می‌شود که باید در سیر رفتاری آن‌ها دیده شود؛ یکی اینکه می‌گوید طرفدار جنگ نیستم و طرفدار گفت‌وگو هستم؛ این حرکت را مطرح می‌کنند. این در چه چارچوبی و روندی است؟ کسانی هم به عنوان پیاده نظام این را القاء می‌کنند که چرا این کار را نمی‌کنیم؟ روز قدس باید مبداء بیداری و هوشیاری باشد.

جلیلی افزود: آنچه خود آمریکا رسما اعلام کرده چیست؟ خودش می‌گوید راهبرد فشار حداکثری بر ملت ایران و از این ابائی نیز ندارد؛ حاکمان فعلی رژیم حاکم بر آمریکا زیاد پشت پرده حرف نمی‌زنند؛ رسما اعلام می‌کنند ملت تروریست ایران؛ نه یک بار بلکه در برابر رسانه‌های دنیا کل ملت ایران را ملت تروریست می‌نامد. رسما می‌گوید می‌خواهم تحریم بی سابقه علیه ملت ایران اعمال کنم؛ ابائی هم ندارد و بعد هم فشار حداکثری می‌آورد.

وی بیان کرد: می‌گوید هدف ماست تا زمانی که رفتار ایران تغییر سیستمی کند و می‌گوید ایران نباید بتواند از خودش دفاع کند؛ این همان کسی است که با شما توافق می‌کند و در توافق آن چیزی را که دنبال می‌کند انصراف از ۱۰۰ حق مسلم هسته‌ای است؛ می‌گوید باید بتن بریزی و فلان جا را جمع کنی؛ شروع می‌کند یک پرونده و حرکت جدید را ایجاد کردن و می‌گوید قبلی‌ها کافی نیست و سپس می‌گوید فشار حداکثری! این فشار قطعا باید در جایی محقق شود و می‌گوید این را دنبال می‌کنیم تا ایران نتواند نفت بفروشد و این در دنیای اقتصاد آزاد مطرح می‌شود!

جلیلی عنوان کرد: می‌گویند زور ما بیشتر است و این منطق آنهاست؛ این سیستمی است که دنبال می‌کند و به نقطه فشار حداکثری می‌رسد؛ می‌گوید توافقی کرده‌اید؛ خود آن‌ها ۱۴ بار بیان می‌کنند ایران تعهداتش را صورت داده، اما یک باره از تعهد خارج می‌شود و اروپا نیز تا همین امروز که بیش از یک سال گذشته حاضر نشدند اعلام کنند رفتار آمریکا نقض توافق است و محکومش می‌کنیم و فقط تاسف عمیق می‌خورند! و می‌گویند ایران باید به تعهداتش ادامه دهد. طرف ماشین را برداشته و فرار کرده و اروپا می‌گوید باید ادامه اقساطت را نیز بپردازی و فقط ابراز تاسف می‌کند و این مواضع رسمی سران سه کشور اروپایی است!

وی افزود: فشار را می‌خواهند به حداکثر برساند؛ ابزار‌هایی دارد که کار‌هایی را می‌تواند صورت دهد و کار‌هایی را نمی‌تواند صورت دهد. همه امکانتش را بسیج کرده و فشارش را اعمال کرده و به نقطه فشار حداکثری نیز رسیده و حالا می‌خواهد فشار را تثبیت کند. حالا دنبال مذاکره است و می‌گوید اهل جنگ نیستم؛ می‌گوید تو نباید اقدامی صورت دهی و نباید این رفتار‌ها را برای من هزینه‌مند کنی.

جلیلی ادامه داد: این بحث را در این چارچوب دنبال می‌کند و عده‌ای هم می‌گویند این که دنبال جنگ نیست؛ آنچه را که نمی‌تواند دنبال کند به شما می‌فروشد؛ خود آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده و ملتی را تروریست معرفی می‌کند؛ مگر جنگ غیر از این است؟ آمریکا یک دانشمند ما را دستگیر می‌کند مگر این جنگ نیست؟ همه این کار‌ها را صورت می‌دهد و بعد دنبال ترفند است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بدانیم آمریکا امروز اگر می‌گوید گفت‌وگو برای این است که فشار‌های حداکثری را اصطلاحا نقد می‌کند و و ما به ازایش را بگیرد؛ روندی را طی کرده‌اند و می‌خواهند این را تثبیت کند، زیرا به دهانش مزه کرده و برخی کسانی که پیاده نظامش هستند می‌گویند چه اشکالی دارد، آمریکا چه رفتاری باید صورت دهد که برخی بگویند گفت‌وگو بی معنی است؟ چه اقدامی می‌توانسته بکند که نکرده است؟

جلیلی اظهار داشت: آنچه را که توانسته صورت داده و آنچه را که نتوانسته می‌خواهد به ملت ما بفروشد! این حرکت را دنبال می‌کند؛ این متحدینش چه می‌گویند؟ مقام سیاسی اروپایی اخیرا با جسارت و با وقاحت می‌گوید باید به تعهدات برجامی ادامه دهید. چرا؟ یک طرف هر آنچه تعهد داشته صورت داده و آن یکی زیرش زده، اما با وقاحت این را می‌گویند. می‌گویند اگر درخت برجام میوه نداشت از سایه‌اش استفاده کنید.

وی تصریح کرد: می‌گویند میوه‌اش از ما و سایه‌اش از شما و بعد چند روز می‌گویند شاخ و برگ و چوبش هم مال ما (اروپایی‌ها)!، می‌گویند تو هیچ چیز نداشته باش، اما گفت‌وگوی تمدن‌ها مال تو! بحث فلسطین به تنهایی کافی است تا با عبرت آموزی از آن همه معضلات مواجهه با نظام استکباری را برطرف کرد.

جلیلی با اشاره به اینکه این مسئله به ما راهبرد نشان می‌دهد اظهار داشت: چرا امروز این قدر ناراحت هستند؟ زیرا دیده‌اند با انقلاب اسلامی جهان دگری پیدا شد؛ آن‌ها دیدند به نقطه‌ای رسیدند که در حالی که سرمست بوده‌اند، اما انقلاب اسلامی این را بهم زد؛ دیدند که قدرتی جدید پیدا شده که مبتنی بر قدرت خداوند و قدرت ایمان مومنان است؛ فقط مقاومت نکرد بلکه پیشرفت کرد و تکثیر شد.

وی خاطرنشان کرد: این الگو تکثیر که بشود فقط خرمشهر آزاد نمی‌شود بلکه جنوب لبنان نیز آزاد می‌شود و روند پیروزی‌های صهونیسم تبدیل به روند شکست‌های پی در پی می‌شود. جنگ شش روزه را راه انداختند، اما نتیجه چه شد؟ امروز اگر جنگ راه بیندازد از حماس و شیعه حزب الله شکست می‌خورد و امروز در کمتر از یک روز شکست می‌خورد و این است که برای مقابله با انقلاب اسلامی پای کار می‌آید.

جلیلی گفت: نویسنده‌ای نوشته در کمپ دیوید حرکتی را شروع کردیم و فکر کردیم مصر با پیوستن به کمپ دیوید حرکت تمام می‌شود، اما امروز بعد از ۳۰ سال دو میلیون نفر در قبرستان‌های قاهره می‌خوابند و ایران ماهواره می‌فرستد! سیم خاردار تحریم شده بود، اما امروز دغدغه آن‌ها برد موشک‌های بالستیک ایران است؛ می‌گویند انقلاب اسلامی نشان داده در مبارزه با آمریکا می‌توان پیشرفت و مقاومت را توامان با یکدیگر داشت.

وی خاطرنشان کرد: آن‌ها می‌دانند ملت فهمیده از حقوق خودش و منافع خودش دفاع می‌کند؛ اگر می‌خواست به قطعنامه‌های شورای امنیت اکتفا کند دشمن ده‌ها شهر ما را گرفته بود؛ اگر الگوی انقلاب اسلامی در لبنان تکرار نمی‌شد نه تنها جنوب لبنان آزاد نمی‌شد بلکه لبنان نیز به آمریکا پیوسته بود.

جلیلی افزود: امروز دغدغه‌اش این است که تونل‌هایی به فلسطین اشغالی زده شده که امنیتش را تهدید می‌کند و می‌فهمد که ایمان وقتی به رفتار ملت جاری شود چه ابعادی دارد. می‌فهمد پیشرفت‌های ملت ما چیست و می‌خواست ملت ما این پیروزی را نبیند؛ جریان استکبار همیشه گزینه نظامی، گزینه اولش است. ۳۱ سال از دفاع مقدس گذشته، اما دشمن جرات نزدیک شدن ندارد و این بخاطر تفکر انقلابی و مقاومت است.

وی تصریح کرد: دشمن می‌فهمد که امروز ملت ما در گام دوم انقلاب با استفاده از توانمندی‌ها یک جهش و ارتقای بزرگ دارد. دشمن می‌داند گزینه نظامی جواب نمی‌دهد و سراغ فشار اقتصادی می‌رود که آخرین حربه است، اما می‌بیند ملت ما این راهپیمایی باصلابت را صورت می‌دهد و پیروزی‌های بزرگ در انتظار ملت ماست. ان‌شاء الله زودتر شاهد محو رژیم استکباری خواهیم بود.

  10 خرداد 1398
بخش : خراسان رضوی / داخلی
کد خبر: 71745
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز