مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین خبرداد :
مقابله با پدیده بیابان زایی و کنترل کانون های مهم مولد گرد وغبار در استان قزوین
مقابله با پدیده بیابان زایی و کنترل کانون های مهم مولد گرد وغبار در استان

مدیرکل مدیریت بحران از امضاء قرارداد طرح پژوهشی و مطالعاتی مقابله با پدیده بیابان زایی در دشت قزوین و کنترل کانون های مهم مولد گرد و غبار در استان خبر داد.

به گزارش ساجدخبر ، رضا گروسی  با بیان این مطلب ادامه داد: به منظور ارزیابی و پایش علمی و درک و شناخت کامل از پدیده بیابان زایی و همچنین  اهمیت نیاز دستیابی به راهکارهای مقابله و کنترل گسترش بیابان در دشت قزوین اداره کل مدیریت بحران بعنوان مسئول ستاد کنترل بیابان و گرد و غبار در استان در دو ماهه گذشته جلسات ستادی و همچنین جلسات متعدد کارشناسی  در خصوص بررسی و  تهیه  طرح مطالعاتی – عملیاتی مقابله با روند افزایش بیابان  در دشت قزوین و مدیریت کانونهای گرد و غبارتشکیل داد.
وی ادامه داد:این نشست ها با همکاری و حضور نمایندگان کمیته تخصصی از  دستگاههای  اداره کل  محیط زیست ، اداره کل  منابع طبیعی ،  شرکت آب منطقه ای ، فرمانداری آبیک و بوئین زهرا ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، دانشگاه بین المللی امام خمینی و همچنین  دانشگاه شهید بهشتی تشکل و شرح خدمات کامل طرح مذکور تهیه گردیده  تا با انجام  این طرح مطالعاتی که قابلیت عملیاتی و اجرایی در منطقه داشته باشد.
گروسی افزود: تصمیمات اتخاذ شده در این نشست ها در روزهای آتی به امضاء سرپرست محترم معاونت  امور عمرانی استانداری بعنوان کارفرما و معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی بعنوان مشاور و مجری  طرح  خواهد رسید. انشاا.. بتوانیم در راستای منع گسترش بیابان خصوصا در منطقه بوئین زهرا و جنوب آبیک اقدام نماییم.
مدیر کل مدیریت بحران استان  یاداور شد: بیابان زایی مشتمل بر فرایندهایی است که هم زائیده عوامل طبیعی بوده و هم به عملکرد نادرست انسان در محیط بر می گردد و در سال های اخیر به سبب شرایط زیست محیطی شاهد صدمه های جبران ناپذیری به مجموعه موجودات زنده و محیط زندگی آنها (اکوسیستم) در استان بودیم که متاسفانه عوامل انسانی نیز با نوع نگاه بهره بردارانه خود از طبیعت باعث تخریب بیشتر آن شده اند لذا دشت قزوین از جمله مناطقی است که در معرض خطر بیابانی شدن قرار دارد  واجرای طرح های مطالعاتی  مذکور می تواند در کاهش روند بیابانزایی موثر باشد.
وی ادامه داد: همچنین یکی از اهداف مهم طرح پژوهشی  مذکور فرهنگ سازی، فقرزدایی و توانمندسازی جوامع محلی (عشایری و روستایی) که  از مهمترین اصول بیابان زدایی پایداراست مد نظر می باشد.
مدیر کل مدیریت بحران استان  بیان کرد: البته در گذشته اقدامات موثری  جهت بیابان زدایی و احیای مناطق بیابانی توسط اداره کل منابع طبیعی استان صورت گرفته است که پیشگیری و مهار بخشی از پدیده بیابان و گرد و غبار در  استان را در پی داشته است.
وی در پایان ابرازامیدواری کرد که  با اجرای مطالعات مذکور برای مقابله با بیابانزایی اقدامات بسیار خوبی در زمینه جلوگیری از پیشروی بیابان و مقابله با این پدیده صورت گیرد./س-ک

  13 مهر 1395
بخش : استانها / شمالی / قزوین
کد خبر: 56209
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

ساجدنیوز نسخه اندروید تلگرام ساجدنیوز