آماده‌باش سراسری در آستانه بارش شدید / فرمانداران از خوزستان خارج نشوند

بندرعباس,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
هواشناسی هرمزگان با ورود سامانه جدید بارشی ازروز یکشنبه به استان برای روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی و اختلال در رفت وآمدهای دریایی هشدار داد.

از ساعت ظهر امروز دوشنبه رگبار باران و رعد و برق در مناطق غربی و جزیره های خلیج فارس و از ساعت بعدازظهر و شب بتدریج در سایر نقاط از جمله مناطق مرکزی و تنگه هرمز وزش باد شدید جنوب شرقی تا ۴۵ کیلومتر در ساعت و مواج شدن دریا تا ۱۸۰ سانتیمتر پیش بینی می شود.

 

در روز سه شنبه هفته جاری نیز رگبار باران و رعد وبرق در بیشتر نقاط استان وزش باد نسبت شدید جنوب شرقی تا ۴۵ کیلومتر در ساعت و مواج شدن دریا تا ۱۸۰ سانتیمتر انتظار می رود.

 

برای روز چهارشنبه هفته جاری نیز رگبار باران و رعد وبرق در نیمه شرقی هرمزگان، وزش باد نسبت شدید شمال غربی و مواج بودن دریا(۱۵۰سانتیمتر) و کاهش ابرناکی از مناطق غربی پیش بینی می شود.

 

در روز پنجشنبه بتدریج از ساعت بعدازظهر سامانه بارشی از هرمزگان خارج می شود اما تداوم وزش باد نسبت شدید شمال غربی و مواج بودن دریا ( تا ۱۵۰سانتیمتر) احتمال می رود.

 

فرماندار بندرعباس در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران این شهرستان اظهار داشت: اعضا این ستاد نسبت به شناسایی مناطق مستعد، حادثه‌خیز و پرخطر شهری و روستایی به خصوص در حاشیه رودخانه‌های فصلی، مسیل‌ها و همچنین کنترل و نظارت مستمر بر پاکسازی دهانه پل‌ها، ساماندهی مسیل‌ها، بستر و حریم رودخانه ها اقدام کنند.

 

عزیزاله کناری ادامه داد: شهرداری‌های برای جلوگیری از سرریز شدن خورها نسبت به لایروبی و بازگشایی نقاط آبگیر آنها در سطح شهرها اقدام کرده و بخشداران با استفاده از ظرفیت ماشین آلات دهیاری‌ها لایروبی مسیل‌ها و دهانه پل‌ها را انجام دهند.

 

وی اضافه کرد: نتیجه اقدام‌هایی که توسط اعضای ستاد ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران بندرعباس انجام می شود باید به فرمانداری ارسال شود.

 

آماده‌باش سراسری در آستانه بارش شدید / فرمانداران از خوزستان خارج نشوند
خوزستان استاندار خوزستان با اشاره به پیش‌بینی بارش‌های ۱۰۰ میلیمتری در برخی نقاط استان به سراسر استان اعلام آماده‌باش کرد.

 

غلامرضا شریعتی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان که یکشنبه شب (۲۴ آذرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: درست است که امسال بارندگی نسبت به سال گذشته کمتر شده اما نسبت به متوسط درازمدت وضعیت بهتر است. بارش‌ها در مدت اخیر نسبتا خوب و قابل قبول بوده است و امیدواریم  بارندگی‌ها با همین منوال ادامه پیدا کند تا از شرایط خشکسالی گذر کنیم.

 

به گزارش ایسنا، وی افزود: حتی اگر سیل رخ دهد از خشکسالی و قحطی بهتر است. سال گذشته مزارع آسیب دیدند اما با بارندگی‌های مطلوب، وضعیت کشت کشاورزان در تابستان جبران شد و ۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزان زیر کشت تابستانه رفت. همچنین ۹۶۰ هزار تن شلتوک و ۶۰۰ هزار تن برنج به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان در خوزستان تولید شد و تولید محصولات دیگری نیز داشتیم.  با وجود اینکه ۲۰۰ هزار هکتار از مزارع ما زیر آب رفت اما امسال تولید گندم خوزستان نیز افزایش یافته است.

 

استاندار خوزستان گفت: ۹۰۰ هزار تن افزایش محصولات نسبت به سال گذشته داشته‌ایم که این افزایش، معادل ۵ هزار و  ۴۶۰ میلیارد تومان بوده است.

 

شریعتی بیان کرد: در این بین مشکلاتی رخ می‌دهد که باید با برنامه‌ریزی تلاش کنیم خسارت‌ها به حداقل برسد.

 

وی عنوان کرد: سال گذشته در هندیجان بارندگی ۱۲۰ میلیمتری نیز تجربه شد. اکنون نیز طبق اعلام هواشناسی خوزستان بارندگی  ۱۰۰ میلیمتری در هندیجان خواهیم داشت که باید مراقبت‌های لازم انجام شود. سال گذشته نزدیک بود چند نفر را آب ببرد که باید هشدارهای لازم ارائه شود. همچنین با توجه به پیش‌بینی بارش‌ها در هندیجان، بندرامام و ماهشهر باید مراقبت شود.

 

شریعتی تصریح  کرد: باید بررسی شود که اگر افرادی در مسیل‌ها قرار دارند یا برای تفریح به اماکن در معرض خطر رفته‌اند، هشدارها داده شود. همچنین باید ماهشهر و امیدیه و چند شهر دیگر مواظبت کنند و تیم‌های گشت خود را جهت ارائه هشدارها به مردم به ویژه به عشایر فعال کنند.

 

وی افزود: سال گذشته ممکن بود در رامهرمز و دزفول برای عشایر مشکلاتی پیش بیاید که خوشبختانه کمک‌های لازم انجام شد و نجات یافتند.

 

استاندار خوزستان با تاکید بر لزوم مراقبت در مسیل‌ها و مناطق کوهستانی، گفت: به صیادان آبادان، خرمشهر، ماهشهر و هندیجان اطلاع‌رسانی شود. همچنین با توجه به وقوع تندباد، ممکن است احتمال قطعی برق وجود داشته باشد که باید اکیپ‌های برق، مجهز و آماده‌باش باشند. همچنین اکیپ‌های آب و فاضلاب باید آماده‌باش باشند.

 

شریعتی بیان کرد: به شرکت پتروشیمی بندرامام و ماهشهر اعلام آماده‌باش شود و باید همه امکانات خود را برای قرار گرفتن در اختیار فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها بسیج کنند. هلال احمر و اورژانس نیز باید در حالت آماده‌باش قرار بگیرند.

 

وی گفت: با وجود اینکه در اهواز در زمینه آب و فاضلاب اقدامانی انجام شده اما هنوز ضعف‌های زیادی وجود دارد. در بسیاری از مناطق، شرکت آب و فاضلاب خط لوله را اجرا کرده اما اتصال آخر کار انجام نشده است و تنها هزینه اصلی انجام شده است. این موارد باید بین دو این بارش احصا می‌شد. احصا این مناطق باید در دستور آب و فاضلاب کار قرار بگیرد و تا زمان بارش بعدی انجام شود. اینکه هزینه کردیم اما خدمات ارائه ندهیم، قابل قبول نیست.

 

استاندار خوزستان با بیان اینکه باید همه دستگاه‌ها در حالت آماده‌باش قرار بگیرند، تصریح کرد: باید عملیات آبفا به صورت منطقه‌بندی انجام شود و از شهرستان کارون نیز باید مواظبت شود. در این زمینه باید به شرکتهای فولاد، نفت، نیشکر، گاز و ملی حفاری اعلام آماده‌باش شود تا در صورت نیاز به اهواز و کارون کمک کنند.

 

شریعتی با اشاره به پیش‌بینی بارش‌های ۱۰۰ میلیمتری در برخی نقاط استان گفت: بخشداران، شهرداران، فرمانداران، مدیران‌کل و روسای ادارت از منطقه خارج نشوند و تنها می‌توانند در صورت اطلاع قبلی جهت خروج اضطراری از منطقه خارج شوند.

  25 آذر 1398
بخش : خوزستان / آب و هوا
کد خبر: 74762
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز