دولت قرنطینه خوزستان را قبول نکرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: درخواست تعطیلی و در قرنطینه قرار گرفتن استان خوزستان به‌مدت ۲ هفته مورد موافقت قرار نگرفت.

۱۱ شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارد و ویروس کرونای انگلیسی با سرعت بالا در حال انتشار است. این نوع کرونا سبب ابتلای افراد جوان و کودکان شده است به‌طوری که در ۲۴ ساعت گذشته ۳ کودک ۱ و نوجوان ۹ و ۱۲ ساله در خوزستان به‌سبب کرونای انگلیسی جان خود را دست دادند.

مخالفت دولت با تعطیلی خوزستان

فرهاد ابول‌نژادیان درباره جزئیات این نوع کرونا در خوزستان و اقدامات وزارت بهداشت اظهار داشت: با توجه به شرایط استان به‌لحاظ شیوع بیماری و انتشار سریع ویروس جهش‌یافته انگلیسی پیشنهاد تعطیلی استان خوزستان مطرح شد که تاکنون با این موضوع موافقت نشده است.

وی با بیان اینکه چندین نمونه ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان مشاهده شده و این موضوع نگران‌کننده است افزود: ما در جایگاه تصمیم‌گیرنده نیستیم و تنها می‌توانیم پیشنهاد ارائه دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان کرد: انتظار داریم محدودیت‌ها به‌طور کامل در سطح استان اجرا شود و مردم از حضور در تجمع خانوادگی و ترددهای درون‌شهری پرهیز کنند تا پیک سوم بیماری کووید۱۹ از خوزستان خارج شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی با ۱۵ هزار نیرو، گفت: در ۱۰ روز نخست بهمن‌ماه، نمودار بیماری با شیب ملایم افزایشی بود؛ تلاش کردیم با اجرای طرح شهید سلیمانی و بیماریابی، موج جدید را مهار کنیم اما با وجود این، از ۱۶ بهمن‌ماه به بعد سرعت بروز بیماری بسیار بالا بود که این مسئله ما را نگران کرد.

ورود کرونای انگلیسی از هلند به اهواز

ابول‌نژادیان ادامه داد: وجود کرونای انگلیسی در سطح کشور گزارش شده بود و در خوزستان نیز یک مورد بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در کیان‌آباد اهواز شناسایی و رهگیری شد. این بیمار از کشور هلند وارد کشور و استان خوزستان شده بود که ۸۲ نفر از مسافران هواپیما که ساکن تهران و ۹ نفر ساکن اهواز بودند، رهگیری شدند.

وی گفت: حتی خواهر این بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی را که به استقبالش آمده بود نیز در خانه‌اش قرنطینه کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: با توجه به روند افزایشی بیماری و مشاهده سرعت انتشار بیماری، نگران بودیم که نکند سوش کرونای انگلیسی در خوزستان منتشر شده باشد که در این راستا نمونه‌های مشکوک، به انستیو پاسور ارسال شد و در نتیجه، ۹ نمونه از ۱۰ نمونه ارسال‌شده، کرونای انگلیسی بودند.

این مقام مسئول اضافه کرد: دو نمونه از این ۱۰ نمونه، از آبادان بودند که هر دوی آن‌ها کرونای انگلیسی بود.

ابول‌نژادیان تصریح کرد: با اثبات ابتلای این افراد به کرونای انگلیسی، این بیماران را رهگیری کردیم. با توجه به اینکه موارد بیماری از شادگان افزایشی شد، بررسی‌های لازم انجام شد و متوجه شدیم که یک خانواده ساکن انگلیس به عراق سفر کرده بودند و از عراق نیز به ایران آمده و در منزل خانواده‌ای در شادگان حضور پیدا کرده‌اند و گسترش بیماری از این نقطه بوده است.

مسافر عراقی دومین عامل انتشار کرونا در اهواز

وی گفت: ۲۵ دی‌ماه نیز یک مسافر عراقی که به کرونای انگیسی مبتلا بود در یکی از هتل‌های اهواز حضور پیدا کرده بود؛ پس از اخذ نمونه از ۷۴ نفر از پرسنل این هتل، متوجه شدیم که چهار نفر از آن‌ها مبتلا شده‌اند و برخی از این پرسنل، خانواده‌هایشان را نیز مبتلا کرده بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: حدود ۲۰ روز پیش نیز فردی به عراق سفر کرده بود و آنجا آلوده شد و پس از برگشت به ایران، خواهرش را نیز به کرونا مبتلا کرد و اکنون کل خانواده‌اش درگیر شده‌اند.

وی تصریح کرد: بنابراین با مشاهده ورود و پخش شدن کرونای انگلیسی در خوزستان، نگران شدیم و وزیر بهداشت و استاندار خوزستان را در جریان موضوع و مسئله قرار دادیم زیرا سرعت انتشار و کشندگی سوش انگلیسی، بسیار بالاتر است.

شیوع گسترده کرونا در جنوب‌غرب خوزستان/ ابتلای روزانه ۱۵۰ نفر به کرونا

شکرالله سلمان‌زاده رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان در خصوص آخرین وضعیت کرونایی در جنوب غرب خوزستان، بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۱ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا ثبت شده است که ۲۹ از آبادان، دو نفر از خرمشهر و ۱۲۰ نفر از شادگان هستند.

وی افزود: از این تعداد مبتلایان جدید، ۱۴۳ نفر به‌صورت سرپایی درمان شدند که ۲۴ نفر از آبادان، دو نفر از خرمشهر و ۱۱۷ نفر از شادگان هستند.

سلمان‌زاده با اعلام اینکه در روز گذشته نیز ۴۵ نفر بستری شده‌اند و ۱۷ نفر بهبود یافته‌اند و از بیمارستان ترخیص شده‌اند، گفت: همچنین در شبانه‌روز گذشته یک مورد فوتی کرونایی در آبادان ثبت شده است؛ بنابراین در زمان حاضر کل موارد مثبت بستری در بیمارستان نیز ۱۷۸ نفر است.

افزایش مراکز آزمایشگاهی تست کرونا در دزفول

رئیس مرکز بهداشت دزفول به فعالیت‌های تیم‌های رهگیری، مراقبتی، نظارتی و حمایتی طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: تمامی پرسنل این مرکز بسیج شده‌اند تا علاوه بر رهگیری تمامی بیماران و رهگیری موارد تماس آنها، در مراکز تجمعی و نقاط پرتردد مانند فرودگاه، پایانه‌های مسافربری، میدان میوه و تره‌بار، ادارات و… اقدام به نمونه‌گیری سریع و بیماریابی فعال کنند.

پورآیین از افزایش مراکز نمونه‌گیری تست PCR در دزفول از یک مرکز به پنج مرکز خبر داد و افزود: مرکز ۱۶ساعته واقع در ورزشگاه شهید ناحی، مرکز ۱۶ساعته واقع در خیابان انقلاب، مرکز ۲۴ساعته شهر صفی‌آباد، مرکز ۲۴ساعته دهستان خیبر و مرکز ۲۴ساعته باغچه‌بان فعال هستند.

نماینده مجلس: کرونا در خوزستان در وضعیت هشدار است/ افزایش نمونه‌گیری در خوزستان ضروری است

سیدکریم حسینی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با اشاره به وضعیت گسترش شیوع بیماری در خوزستان، اظهار کرد: در این خصوص نیازمند همراهی و همکاری دوطرفه مسئولان و مردم هستیم؛ مسئولان باید آمادگی کاملی برای پذیرش بیماران داشته باشند و بیمارستان‌ها در آمادگی کامل باشند.

وی افزود: باید آزمایش‌های بیشتری برای پیدا کردن افراد آلوده به ویروس انجام شود که بر انجام این کار در ستاد استانی مقابله با کرونا تأکید شد.

  3 اسفند 1399
بخش : خوزستان / سلامت
کد خبر: 80496
تگ ها :

sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز