حمله بازدیدکنندگان به گوزن بارداز در باغ‌وحش خرم‌آباد!

گوزن زرد ایرانی باردار در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد که توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفته بود، درحین فرار به‌شدت به فنس برخورد کرده و دچار شکستگی گردن شده و تلف می‌شود.

 اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی,حمله بازدیدکنندگان به گوزن باردار در باغ‌وحش خرم‌آباد

به‌ دنبال مرگ یک گوزن زرد باردار در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد، ابراهیم توکلی مدیرکل دامپزشکی استان لرستان ضمن ابراز تاسف از مرگ این گوزن زرد گفت: گوزن زرد ایرانی باردار باغ‌وحش که توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفته بود، درحین فرار به شدت به فنس برخورد کرد و دچار شکستگی گردن شد که متاسفانه با تنفس مصنوعی هم نتوانستیم این‌گونه باارزش و در خطر انقراض و جنین نارسش را نجات دهیم.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در پاسخ به این سوال که چرا مسئولان سازمان محیط‌زیست، دامپزشکی استان را در این زمینه مقصر می‌دانند، گفت: شهرداری پس از گذشت یک‌سال از ساخت باغ‌وحش کاسیت از اداره کردن این مرکز صرف‌نظر کرد و اداره این باغ‌وحش را به دانشکده دامپزشکی سپرد که به‌ دلیل بالابودن هزینه‌ها و مسئولیت سنگین نگهداری از حیوانات، نظارت بر این باغ‌وحش در‌سال ٩١ به اداره کل دامپزشکی استان واگذار شد.

توکلی با تأیید وضع نامناسب جایگاه‌ها و شرایط غیراستاندارد باغ‌وحش کاسیت گفت: زمانی که این باغ‌وحش توسط شهرداری ساخته شد، هیچ‌گونه نظارتی ازسوی سازمان حفاظت محیط‌زیست بر نحوه ساخت باغ‌وحش وجود نداشت و امروز که به ناچار مسئولیت نظارت بر این باغ‌وحش به عهده اداره دامپزشکی قرار گرفته است، ما را مقصر می‌دانند و هر از گاهی با ارسال نامه، خواستار افزایش مساحت جایگاه‌ها می‌شوند، آنچه نه میسر است و نه در حیطه اختیارات دامپزشکی.

او با اشاره به این‌که اداره کل دامپزشکی استان لرستان، به‌ دلیل شرایط نامناسب باغ‌وحش کاسیت، طی مکاتبات متعدد با استانداری خواهان واگذاری این باغ‌وحش به سازمان حفاظت محیط‌زیست شده است، گفت: اداره کل دامپزشکی، هزینه خوراک حیوانات باغ‌وحش کاسیت را که سالانه حدود ٢٠٠‌میلیون تومان است، به ‌عهده گرفته، همچنین ٣ نگهبان تمام‌وقت و دو سرپرست که نیروهای دامپزشکی محسوب می‌شوند را برای رسیدگی به این باغ‌وحش اعزام کرده است، درحالی ‌که نگهداری از گونه‌های حیات‌وحش درمحدوده وظایف دامپزشکی نیست! وظیفه دامپزشکی، تشخیص و درمان بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان درخصوص جایگاهی به مساحت ٨٠متر که ٩ شیر آفریقایی در آن نگهداری می‌شوند، گفت: جایگاهی که در آن ٩ شیر را نگهداری می‌کنیم، حتی برای نگهداری از یک شیر هم مناسب نیست چراکه برای نگهداری از هر شیر طبق دستورالعمل سازمان حفاظت محیط‌زیست ١٥٠مترمربع فضا مورد نیاز است و باغ‌وحش کاسیت نیمی از آن را به ٩ شیر اختصاص داده است. به همین دلیل درخواست انتقال شیرها را به باغ‌وحش‌های دیگر به سازمان محیط‌زیست ارسال کرده‌ایم که هنوز پاسخی به دستمان نرسیده است.

او گفت: بارها از سازمان حفاظت محیط‌زیست درخواست کردیم پس از بازرسی کارشناسان آن سازمان گونه‌های مورد نظرشان را از باغ‌وحش کاسیت خارج و به مراکز دیگر منتقل کنند یا با مکاتبه با استانداری، مقدمات تعطیلی این باغ‌وحش را فراهم آورند.

  26 فروردین 1395
بخش : لرستان / جامعه
کد خبر: 53268
مرجع: شهروند
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
نظرسنجی

به نظر شما کدام تیم فاتح جام جهانی 2018 خواهد بود


ساجدنیوز نسخه اندروید تلگرام ساجدنیوز