اختصاص دو مرکزماده 16 به زنان معتاد«باردار»/کشف تعداد زیادی آرپی جی از یک باند قاچاق موادمخدر

 اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,ستاد مبارزه با مواد مخدر

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص مخدر«گل»، گفت: هر چند کاشت وسیع گل در ایران به هیچ عنوان گزارش نشده اما کشفیات سه ماهه اخیر حشیش و ماری جوانا در کشور قابل توجه و هنوز سهم واردات حشیش زیاد است و به همین دلیل مردم باید کاملا این مخدر را بشناسند. 

پرویز افشار در نشست خبری امروز خود به تشریح برنامه‌های شش ماهه نخست سال جاری ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت و در حوزه «مقابله با عرضه» گفت: طی شش ماهه سال جاری مجموعا کشفیات پنج دستگاه شامل وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، بسیج، گمرک و سازمان زندان‌ها 395 هزار و 184 کیلوگرم بوده که در مقایسه با شش ماهه نخست سال 95 رشد 11 درصدی داشته است.

 

وی همچنین با اشاره به رشد 37 درصدی کشف مخدر «مرفین» نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار کرد: کشف شیشه با 25 درصد رشد و کشفیات تریاک نیز 12 درصد رشد داشته است اما در کشفیات هروئین و شیشه با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه نبوده‌ایم.

 

«وزارت اطلاعات» در صدر دستگاه‌های دارای بیشترین درصد مکاشفات موادمخدر

رشد 340 درصدی کشف داروها با کاربردهای دوگانه (مخدر)

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان آنکه در شش ماهه نخست سال جاری کشفیات مواد مخدر توسط نیروی انتظامی رشد 9 درصدی داشته است، گفت: در شش ماهه نخست سال جاری وزارت اطلاعات با 80 درصد رشد کشفیات مواد مخدر بیشترین میزان رشد مکاشفات را در میان سایر دستگاه‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

 

افشار همچنین در خصوص کشفیات قرص‌ها و آمپول‌ها نیز گفت: در کشفیات قرص و آمپول‌ و داروهایی با کاربردهای دوگانه، میزان کشفیات با رشد فزاینده‌ای مواجه بوده است به طوریکه در شش ماهه نخست سال جاری کشفیات این حوزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 340 درصد رشد داشته است.

 

به گفته وی کشف مواد پیش ساز تولید مخدرهای صنعتی نیز با رشد 235 درصدی همراه بوده است.

 

باندهای بزرگ موادمخدر زیر ضربه نیروهای مقابله‌ای

رابطه قاچاق موادمخدر با تروریسم و قاچاق اسلحه

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین تاکید کرد: درگیری‌های مسلحانه در شش ماهه نخست سال جاری به دلیل انجام عملیات متمرکز کمتر شده و 25 درصد کاهش داشته است. این در حالیست که شاهد افزایش میزان کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم که این موضوع نشان از هدفمند شدن مبارزه با قاچاق مواد مخدر و ضربه زدن به باندهای اصلی قاچاق است، زیرا علاوه بر کاهش عملیات‌ها ، تعداد باندهای متلاشی شده قاچاق مواد مخدر نیز کاهش 15 درصدی داشته که این مسئله نیز نشان می‌دهد که باندهای بزرگ قاچاق زیر ضربه نیروهای مقابله‌ای قرار گرفته‌اند.

 

افشار از کاهش 15 درصدی کارگاه‌های تولید شیشه و هروئین در کشور خبر داد و گفت: در شش ماهه نخست سال جاری شاهد کاهش 20 درصدی شهدای مبارزه با مواد مخدر نیز بوده‌ایم؛ که البته علی رغم کاهش این آمارها شاهد افزایش کشفیات اسلحه و مهمات از باندهای قاچاق مواد مخدر تا 18 درصد هستیم که این افزایش نیز نشان دهنده ارتباط اساسی قاچاق مواد مخدر با تروریسم و قاچاق اسلحه است.

 

وی در خصوص اموال ضبط شده قاچاقچیان نیز گفت: خودروهای توقیفی و وسایل‌های ضبط شده از قاچاقچیان نیز در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 18 درصدی داشته است.

 

رشد دستگیری متهمان موادمخدر

 

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر دستگیری متهمان مواد مخدر نیز در سال جاری نسبت به شش ماهه نخست سال قبل رشد هشت درصدی داشته است.

 

کشف تعداد زیادی آر پی جی و گلوله آکبند از یک باند قاچاق موادمخدر در سراوان

 

به گزارش ایسنا، افشار در ادامه به ارتباط نزدیک میان قاچاق مواد مخدر و گروه‌های تروریستی سازمان یافته تاکید کرد و گفت: این موضوع را به مجامع بین‌المللی گزارش کرده‌ایم به طوریکه چندی پیش در شهرستان سراوان 500 کیلوگرم تریاک از یک باند قاچاق کشف شد اما در کنار آن تعداد زیادی اسلحه همچون آر پی جی و گلوله و ... نیز که به صورت آکبند بودند نیز کشف شد که البته در یک درگیری مسلحانه میان این قاچاقچیان و وزارت اطلاعات این سلاح‌ها در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفت.

 

وی در خصوص مرگ و میر معتادان در سه و چهار ماهه نخست سال جاری نیز گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

 

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در شش ماهه نخست سال 95 مداخلات پیشگیرانه ستاد مبارزه با مواد مخدر رشد 38 درصدی داشت که در سال 96 نیز این مداخلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته باز هم رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

 

افشار همچنین گفت: در حال حاضر 7516 مرکز در کشور اقدام به درمان معتادان می‌کنند. 331 تیم سیار نیز در کشور به معتادان خیابانی و متجاهر ارائه خدمت کرده، این در حالیست که تعداد زیادی از DICها نیز به متادون درمانی و افزایش خدمات مجهز شده‌اند.

 

وی افزود: هم اکنون 77 مرکز نگهداری شبانه از معتادان در کشور فعال است که در سال جاری رشد پیدا کرده اما هنوز به میزان ایده‌آل آن نرسیده‌ایم.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه از ورود سازمان‌های مردم نهاد به امر کاهش و پیشگیری از اعتیاد نیز ابراز خوشحالی و رضایتمندی کرد و گفت: در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان اقدامات خوبی در زمینه مبارزه و پیشگیری از اعتیاد انجام شده است.

 

جمع‌آوری بیش از 12000 تن در طرح ساماندهی معتادان متجاهر در نیمه نخست امسال/ 3900 نفر اعتیاد نداشتند

 

افشار در خصوص ساماندهی معتادان متجاهر در استان تهران نیز گفت: در شش ماهه اول سال 96، 12 هزار و 342 نفر در طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سطح استان تهران جمع‌آوری شده‌اند که 7984 نفر آنها در مراکز اقامتی میان مدت ماده 15 و همچنین ماده 16 پذیرش شده‌اند.

 

به گفته وی از تعداد افراد جمع‌آوری شده در این طرح 577 نفر اتباع بیگانه بوده‌اند.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدرهمچنین گفت: حدود 3900 نفر از افراد جمع‌آوری شده در این طرح در واقع آسیب دیدگان اجتماعی بدون مکان مانند بیماران روانی مزمن، زنان و کودکان کار و ... بودند که اعتیاد نداشتند و به همین ترتیب یا به دستگاه‌های ذیربط منتقل و یا دوباره به خیابان بازگشتند. به همین دلیل نمی‌توان تمام افرادی که جمع‌آوری شده‌اند را معتاد متجاهر تلقی کنیم.

 

تدوین دستورالعمل اجرایی بیمه اعتیاد/بیمه اعتیاد قرار نیست رایگان شود

 

افشار در خصوص بودجه بیمه اعتیاد نیز گفت: بودجه بیمه اعتیاد در سال 96 از 33 میلیارد به 79 میلیارد تومان رسیده است؛ دستورالعمل اجرایی آن تدوین شده اما هنوز به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ نشده است.

 

وی همچنین تاکید کرد: قرار نیست بیمه درمان اعتیاد رایگان شود، بلکه بر اساس دستورالعمل آن، گروه‌هایی که در معرض آسیب بیشتر هستند همچون زنان، کودکان، افراد مبتلا به HIV مثبت و ... در اولویت قرار دارند.

 

وی همچنین تاکید کرد: حتی اگر کمبود بودجه هم داشته باشیم برای درمان اعتیاد زنان معتاد متجاهر تلاش خواهیم کرد و این گروه نسبت به مردان در اولویت خدمت گیری قرار دارند.

 

هماهنگی با قضات برای انتقال زنان معتاد متجاهر به زندان‌هایی که دارای بودجه و ظرفیت کافی هستند 

 

وی همچنین با اشاره به آنکه ایجاد فرصت درمان برای زنان معتاد متجاهر بسیار مهم است، گفت: زنان معتاد کیان خانواده را تهدید می‌کنند و از این رو با قضات سراسر کشور هماهنگ شده است تا زنان معتاد متجاهر به زندان‌هایی که بودجه و ظرفیت لازم را دارند منتقل شوند.

 

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تا کنون 4000 فرصت شغلی برای معتادان سراسر کشور ایجاد شده است.

اختصاص دو مرکز ماده 16 برای زنان معتاد باردار

 

افشار در خصوص مراکز ماده 16 تاکید کرد: مراکز ماده 16 باید در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار بگیرند. هم اکنون 18 مرکز در اختیار این سازمان قرار گرفته و دو مرکز دیگر نیز تا پایان ماه جاری به بهزیستی واگذار خواهد شد.

 

وی ادامه داد: هشت مرکز هم باید برای نگهداری زنان معتاد داشته باشیم که پنج مرکز پیش از این فعال بوده و سه مرکز دیگر نیز هم اکنون تجهیز شده‌اند.

 

به گفته وی، دو مرکز هم برای زنان باردار در نظر گرفته شده تا به این گروه از زنان معتاد خدمت رسانی کنند.

  18 مهر 1396
بخش : جامعه
کد خبر: 60393
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

صیدنیوز تلگرام ساجدنیوز