زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه عامل لرزه‌های تهران و کرمان است؟

 اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی , زلزله

مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه گفت: بعید است زلزله‌های اخیر تهران و "هجدک" کرمان ناشی از زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه باشد. 

فرهاد فروزی در گفت و گو با خبرنگار، با اشاره به زلزله‌های اخیر تهران و کرمان، اظهار کرد: فاصله گسل‌های این دو منطقه با کرمانشاه بسیار زیاد بوده و بعید است که زلزله کرمانشاه عامل فعال شدن گسل‌های این دو منطقه باشد.

 

وی ادامه داد: اینکه یک زلزله بزرگ و انرژی که از آن آزاد می‌شود می‌تواند گسل‌های اطراف خود را فعال کند یک موضوع ثابت شده از نظر علمی است، اما تاثیر چندانی بر گسل‌های دور دست ندارد.

 

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با بیان اینکه زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه فقط بر گسل‌های مجاور خود در همین محدوده زون گسلی تاثیر داشته، تاکید کرد: نمونه این تاثیر را در لرزه‌های اخیر نقاط مختلف استان می‌توان دید.

 

فروزی خاطرنشان کرد: بین گسل عامل زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه و گسل‌هایی که باعث زلزله‌های تهران و کرمان شده فاصله زیادی هست و گسل‌های متعددی هم در این بین وجود دارد.

 

وی عامل اصلی بروز زلزله‌های منطقه زاگرس و کل کشور ایران را ناشی از حرکت صفحه عربستان به سمت صفحه اوراسیا دانست که محل برخورد این دو صفحه فلات ایران است.

 

به گفته این کارشناس، تمام زلزله‌هایی که در کشور رخ می‌دهد ناشی از حرکت همین صفحه است.

  6 دی 1396
بخش : جامعه
کد خبر: 61044
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز