خبر خوش برای دریاچه ارومیه/ دو میلیارد متر مکعب افزایش مقدار آب نسبت به سال گذشته

دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
تراز آب دریاچه ارومیه به میزان ۷۵ سانتیمتر در مهرماه سالجاری نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۷افزایش یافته است.

به گزارش ساجد خبر به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، بررسی تغییرات تراز دریاچه ارومیه از سوی مديریت آبنگاري و امور جزر و مدي سازمان نقشه‌برداری کشور حاکی از آن است که در سال جاری نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که ماکزیمم تراز این دریاچه نسبت به زمان مشابه در بهار سال گذشته حدودا یک متر افزایش داشته است. نرخ کاهشی تراز این دریاچه از بهمن سال ۱۳۹۷ با توجه به افزایش حجم آب‌های ورودی روند صعودی به خود گرفته و این روند با توجه به بارش‌های مناسب در ماه‌های آتی تا بهار ۱۳۹۸ همچنان ادامه داشته است. بطوریکه در خرداد ماه ۱۳۹۸ ماکزیمم مقدار خود را در ده سال گذشته تجربه نموده است.

 

اگرچه تراز این دریاچه در تابستان سال جاری و با کم شدن ورودی رودخانه‎ها و افزایش تبخیر، کاهش یافته است ولی تراز آن در مهرماه سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته همچنان حدود ۷۵ سانتیمتر افزایش را نشان می‌دهد.

 

لازم به ذکر است که روند کاهشی تراز آب دریاچه ارومیه از سال ۱۳۷۶ آغاز شده و تا سال گذشته کم‌وبیش ادامه داشته است. بطوری که افزایش محسوسی در تراز این دریاچه تا سال جاری مشاهده نمی‎شود. تراز آب دریاچه ارومیه در سال ۱۳۷۶ ماکزیمم مقدار خود را به میزان نزدیک به هفت متر بالاتر از تراز فعلی این دریاچه تجربه کرده و کمترین تراز مربوط به سال ۱۳۹۶ است که در این سال تراز دریاچه به یک متر پایین‌تر از تراز فعلی دریاچه کاهش یافت.

 

مديریت آبنگاري و امور جزر و مدي سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد: بررسی روند تغییرات تراز این دریاچه نشان می‌دهد که تراز فعلی آب این دریاچه تقریبا مشابه تراز آن در سال ۱۳۸۹ است و در صورت ادامه بارش‎های مناسب، این دریاچه می‌تواند به سرعت ترازهای بالاتر را تجربه نماید. با توجه به تراز فعلی آب دریاچه ارومیه و مقایسه آن با زمان مشابه در سال گذشته، می‎توان نتیجه‌گیری نمود که میزان آب موجود در این دریاچه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیش از دو میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

 

این مطالعات توسط مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه برداری کشور و با استفاده از داده‌های ماهواره آلتیمتری Jason3 و تصاویر ماهواره Sentinel2 انجام شده است.

 

دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

 

  20 مهر 1398
بخش : جامعه / محیط زیست
کد خبر: 74011
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

مخابرات صیدنیوز