بسکتبال ایران به المپیک نرسید

تیم ملی بسکتبال ایران با قبول شکست برابر مکزیک از رسیدن به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی المپیک ریو بازماند.
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین دیدارش از رقابت‌های انتخابی المپیک ریو به مصاف مکزیک رفت و در این مسابقه  با نتیجه 75 بر 70 تن به شکست داد و از رسیدن به مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک بازماند. آسمان‌خراش‌های ایران در این مسابقه آرمان زنگنه را در کنار خود نداشتند و ارسلان کاظمی نیز با آسیب‌دیدگی در کوارتر نخست از زمین بازی خارج شد و در نیمه دوم به میدان بازگشت. با این نتیجه مکزیک به همراه یونان به جمع چهار تیم منطقه تورین رسیدند و در دیدار بعدی خود باید پنجشنبه برابر تیم اول گروه دوم قرار بگیرد که به احتمال زیاد کرواسی خواهد بود و یونان نیز به احتمال زیاد برابر ایتالیا رقابت خواهد کرد.

کوارتر اول: شروع نامناسب

با اینکه در شروع مسابقه مکزیک صاحب توپ و میدان شد اما این ایران بود که توانست با اسلم دانک حامد حدادی از حریف آمریکایی‌اش پیش بیفتد اما همان ابتدای بازی اتفاقی بد برای ایران افتاد؛ ارسلان کاظمی از ناحیه پا به شدت آسیب دید و از زمین بازی خارج شد. با اینکه بسکتبالیست‌های جوان ایران خوب آغاز کردند اما دوباره اشتباه‌ در انتقال توپ فرصت را در اختیار مکزیک قرار داد و این تیم شش بر دو از ایران پیش افتاد؛ اسلم دانک و یک نفوذ دیگر امتیازهای حریف را به 10 رساند و باوئرمان اولین زمان استراحت برای تیمش را گرفت.

پنج دقیقه از کوارتر نخست گذشته بود و ملی‌پوشان هنوز نتوانسته بودند بعد از آسیب دیدگی ارسلان کاظمی به خودشان بازگردند و در امتیازآوری ناموفق بودند. مکزیک 13 بر 2 از ایران پیش بود و در حلمه خیلی راحت امتیاز می‌گرفت. خروج حدادی از زمین نیز فضای خوبی در زیر سبد ایران برای حریف ایجاد می‌کرد تا فاصله امتیازی را بیشتر کند.

 پس از هفت دقیقه محمد جمشیدی بالاخره امتیازی دیگر برای ایران کسب کرد تا بازی 15 بر 4 شود. دقایق پایانی کوارتر اول برای ایران خوب بود و ملی‌پوشان در امتیازآوری موفق‌تر بودند. با آمدن فرید اصلانی به پست یک بهنام یخچالی در پست دو قرار گرفت و از قدرت شوت‌زنی‌اش استفاده کرد. با بازگشت حدادی به زمین ایران جان دوباره گرفت،  شوت سه امتیازی محمد جمشیدی و یخچالی و نفوذ حسن‌زاده فاصله امتیازی را کاهش داد و در نهایت این کوارتر با نتیجه 17 بر 14 به سود مکزیک به پایان رسید.    

کوارتر دوم: ناهماهنگی در دفاع

در کوارتر دوم ایران بازی را طوفانی شروع کرد و همان ابتدا با درخشش حدادی به امتیاز رسید. دو تیم در این کوارتر رقابتی پایاپای داشتند. ایران در حمله خیلی بهتر از کوارتر قبلی کار می‌کرد و از موقعیت‌هایش به خوبی استفاده می‌کرد اما در دفاع انسجام لازم را نداشت و موقعیت‌های زیادی هم در اختیار حریفش قرار می‌داد. پنج دقیقه از کوارتر دوم گذشته و مکزیک همچنان تیم برتر میدان بود؛ نماینده بسکتبال آمریکا 27 بر 19 از ایران پیش بود.

در دقایق پایانی کوارتر دوم باوئرمان در کنار زمین بازیکنانش را به دفاع بهتر فرامی‌خواند اما بازهم حمله‌های مکزیک به امتیاز تبدیل می‌شد و در نهایت این کوارتر نیز به سود مکزیکی‌ها و با نتیجه 19 بر 12 به پایان رسید تا مکزیک در نیمه اول 36 بر 26 به پیروزی برسد.

از نکات جالب توجه این کوارتر از دست رفتن ضربات آزاد زیاد توسط ملی‌پوشان ایران و فرصت‌های شوت‌های سه امتیازی برای مکزیکی‌ها بود.

کوارتر سوم: بازگشت درخشان ارسلان

نیمه دوم هم با رقابتی پایاپای توسط دو تیم آغاز شد. بازگشت ارسلان کاظمی به ترکیب ایران (با اینکه احساس درد داشت) و انتقال یخچالی به پست دو حمله‌های ایران را قوی‌تر کرد و شوت سه امتیاز یخچالی به طور کامل این موضوع را نشان داد. یخچالی ستاره ایران در کوارتر سوم بود و با شوت‌های سه‌امتیازی‌اش فاصله با مکزیک را کاهش می‌داد.

چهار دقیقه از کوارتر سوم گذشته بود و مکزیک 43 بر 35 پیش بود. باوئرمان سرمربی تیم ملی ایران در کنار زمین سعی داشت تمرکز بازیکنانش را بیشترکند تا عملکردشان نوسان کمتری داشته باشد. هر زمان که ملی‌پوشان ایران فاصله امتیازی را کاهش می‌دادند مکزیکی‌ها با استفاده از شوت‌های پیرامونی این فاصله را بیشتر می‌کردند. سه دقیقه به پایان کوارتر سوم باقی مانده و نتیجه بازی 48 بر 38 به سود مکزیک بود.

دقایق پایانی دفاع ایران بالاخره به انسجام قابل قبولی رسید و با استفاده از قدرت ریباند بازیکنانی چون حسن‌زاده،‌ساهاکیان و کاظمی عرصه را بر حریف آمریکایی تنگ و تنگ تر می‌کرد و فاصله امتیازی به 4 رسید؛ مکزیک 48 بر 44 از ایران پیش‌بود. ایران در کوارتر سوم تیم برتر میدان بود و در نهایت توانست با نتیجه 21 بر 17 به برتری برسد.

کوارتر چهارم: بازی برده را باختیم

کوارتر پایانی و سرنوشت‌ساز مسابقه در شرایطی آغاز شد که مکزیک 53 بر 47 پیش بود که همان ابتدا ایران دو امتیاز دیگر کسب کرد. امتیازآوری ملی‌پوشان ایران ادامه پیدا کرد و فاصله به دو امتیاز کاهش پیدا کرد و در ادامه نیز دو شوت سه امتیازی پیاپی توسط بهنام یخچالی ایران را 59 بر 57 از مکزیک پیش انداخت تا آسمان‌خراش‌ها در کوارتر پایانی از حریف آمریکایی خود پیش بیفتد.

ایران در این کوارتر دفاع و حمله منسجم‌تری داشت و برنامه‌هایش را بهتر پیاده می‌کرد. قدرت ریباند ایران با حضور ارسلان کاظمی در زیر سبد بیشتر شده بود و همین موضوع موقعیت امتیازآوری در اختیار دیگر بازیکنان تیم ملی قرار می‌داد و آنها نیز برخلاف نیمه نخست توپ‌هایشان را وارد سبد مکزیک می‌کردند. چهار دقیقه به پایان مسابقه باقی مانده بود و ایران 61 بر 59 از حریفش پیش بود که اسلم دانک زیبای ارسلان کاظمی سالن تورین را منفجر کرد و فاصله امتیازی را به عدد 4 رساند.

دو دقیقه به پایان مسابقه باقی مانده بود و مکزیک دفاع نفر به نفر را در دستور کارش قرار داده بود و قصد داشت جوانان ایران را تحت فشار قرار بدهد که در این راه موفق بود و در یک دقیقه پایانی بازی را 66 بر 64 به سود خود کرد. بر خلاف روند مسابقه این تیم مکزیک بود که صاحب توپ و میدان شد و از اشتباه‌های عجیب بازیکنان ایران استفاده کرد و امتیاز آورد. این روند تا انتهای مسابقه ادامه داشت و در دو دقیقه نتیجه مسابقه را تغییر داد. در نهایت نیز تیم مکزیک با نتیجه 75 بر 70 ایران را شکست داد و با ایجاد بهت در چهره ملی‌پوشان ایران به مرحله دوم مسابقات صعود کرد. کوارتر چهارم با نتیجه 23 بر 22 به سود ایران تمام شد.

تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدارش برابر یونان مغلوب شده‌بود.

  15 تیر 1395
بخش : تویت ساجدخبر / توپ و تور
کد خبر: 55033
مرجع: ایسنا
تگ ها :

info@sajedkhabar.ir__ sajedkhabar@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

ساجدنیوز نسخه اندروید تلگرام ساجدنیوز